Dostawa Just in Time
„Just in time” jest to strategia produkcji, która stara się zmniejszyć nakłady na produkcję poprzez zredukowanie kosztów związanych z magazynem i powiązanymi z nim kosztami, gdyż według „Just in time”, zapas jest marnotrawstwem.
Prawidłowe realizowanie „Just in time” koncentruje się na ciągłym doskonaleniu, co może poprawić organizację produkcji, szybszy zwrot z inwestycji i poprawę jakości i produktywności.
Odpowiednia reakcja w przypadku braku materiału jest kluczem do redukcji zapasów, co pozwala zaoszczędzić powierzchnię magazynową i zmniejszyć koszty z nią związane.
Podstawowymi założeniami, które charakteryzują strategie „Just in time” są:
- wysoka jakość,
- krótkie cykle realizacji zamówienia,
- brak zapasów,
- niewielkie, często uzupełniane ilości materiałów.
W „Just in time” zapas magazynowy postrzegany jest jako ponoszenie kosztów lub marnotrawstwo zamiast dodawania i przechowywania wartości. Ten sposób pracy zachęca przedsiębiorstwa do eliminacji zapasów. Kolejny zapas jest zamawiany w momencie, gdy zostanie osiągnięte wyznaczone wcześniej minimum magazynowe. W sytuacji idealnej produkt powinien być dostarczony w czasie, kiedy firma go potrzebuje, bez żadnych odchyleń od ustalonego terminu.
Główne korzyści wynikające z koncepcji „Just in time” obejmują:
- poprawiony przepływ towarów,
- planowanie produkcji pracy zsynchronizowane z zapotrzebowaniem – Jeśli nie ma zapotrzebowania na produkt w czasie, nie jest on tworzony. Oszczędza to pieniądze firmy gdyż pozwala pracownikom na skupienie się na innej pracy bądź na uczestniczeniu w szkoleniach.
- Zwiększony nacisk na relacje z dostawcami – Firma bez magazynu nie może posiadać problemu niedoboru części. Sprawia to, że relacje z dostawcami są niezwykle ważne.
- Zminimalizowana ilość wymaganego miejsca magazynowego.
- Zmniejszona szansa ewentualnego przeterminowania / zniszczenia zapasu.